AD 2011

 

Dekretem Jego Ekscelencji Biskupa Polowego Józefa Guzdka, ks. por Stanisław DENYS - z dniem 10 grudnia 2011 roku został mianowany  proboszczem Parafii Wojskowej pw. św. Jana Bosko w Głogowie.

Pasterka w naszej kaplicy.

Po zakończeniu Mszy św. podzieliliśmy się opłatkiem.

 

AD 2012

 

31 stycznia przeżywaliśmy Odpust ku czci św. Jana Bosko - patrona naszej wojskowej parafii. Swoją obecnością zaszczycili nas kapłani z głogowskich parafii oraz Dowódca Garnizonu Głogów ppłk Adam Kliszka.

 

Dekretem z dnia 16 lutego 2012r. JE Biskup Polowy WP Józef Guzdek w związku z likwidacją Śląskiego Dekanatu Wojskowego ustalił przynależność parafii do dekanatu Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

W Środę Popielcową rozpoczęliśmy

40-dniowy Okres Wielkiego Postu.

W IV Niedzielę Wielkiego Postu - Laetare - Radości - zakończyliśmy rekolekcje. Nauki rekolekcyjne głosił ks. Paweł Tokarczyk proboszcz parafii św. Wawrzyńca w Głogowie - Brzostowie.

 

23 marca w głogowskiej parafii wojskowej wielkopostne nabożeństwo Drogi Krzyżowej zostało odprawione po raz pierwszy na terenie koszar za bramą jednostki. Żołnierze nieśli krzyż. Uczestnikami byli wierni parafii wojskowej oraz sympatycy naszej wspólnoty modlitewnej.

 

W dniu 29 marca 2012r. została odprawiona Msza św. dziękczynna w intencji chor.sztab. Andrzeja SZYMASZKA,  w związku z zakończeniem zawodowej służby wojskowej.

Niedziela Palmowa /Męki Pańskiej/ rozpoczyna Wielki Tydzień

6 kwietnia w Wielki Piątek, odbyło się świąteczne spotkanie Dowódcy Garnizonu i Komendanta WKU z kadrą i pracownikami wojska. Proboszcz parafii wojskowej ks.por. Stanisław Denys poświęcił pokarmy, którymi podzielili się uczestnicy spotkania. Składając życzenia nasz Kapelan zachęcał do aktywnego uczestnictwa w Triduum Paschalnym i Rezurekcji.

TRIDUUM PASCHALNE 2012

WIELKI CZWARTEK

Ksiądz proboszcz poświęcił nowy ornat z wizerunkiem św. Jana Bosko, w którym odprawił Mszę św.

W trakcie Eucharystii wierni wręczyli upominek z serdecznymi życzeniami swojemu duszpasterzowi.

Przeniesienie Najświętszego Sakramentu.

WIELKI PIĄTEK

WIELKA SOBOTA

Święcenie pokarmów

LITURGIA ŚWIATŁA

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA

MSZA REZUREKCYJNA

 

W Uroczystość Bożego Ciała, po mszy św. odprawionej w kaplicy wojskowej przez  kapelana Garnizonu Głogów ks. por. Stanisława Denysa wyruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem wokół placu na terenie jednostki. Jeden z ołtarzy został umieszczony na samochodzie wojskowym typu honker, drugi przy pomniku artylerzystów, kolejny na trybunie honorowej. Ostatni ołtarz był wewnątrz kaplicy garnizonowej, gdzie został odśpiewany dziękczynny hymn  „Te Deum”.

 

15.08.12r. - UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NMP /Święto Wojska Polskiego/

Modlitwa różańcowa przed mszą św. w intencji żołnierzy

Ukwiecony ołtarz

Pan Paweł jako lektor

Poświęcenie ziół, kwiatów, owoców i plonów ziemi

Kwiaty i żołnierskie życzenia

 

W dniu 16 sierpnia przedstawiciele służb mundurowych byli na imieninach u Ordynariusza Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej bp Stefana Regmunta.

W pierwszą niedzielę września Proboszcz, ks. Stanisław dokonał poświęcenia nowego obrazu błogosławionego Jana Pawła II.

 

28 września 2012r. w Głogowie odbyło się Święto 4 batalionu inżynieryjnego. Z tej okazji o godz. 13.00 rozpoczęła się polowa uroczysta msza św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji  Biskupa Pomocniczego Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej dr Tadeusza Lityńskiego. Wraz z ks. biskupem jako koncelebranci modlili się o błogosławieństwo Boże dla saperów księża: ks.Kan. Stanisław Czerwiński kapelan służb mundurowych w Głogowie i ks. por. Stanisław Denys kapelan Garnizonu Głogów. Podczas nabożeństwa byli obecni przedstawiciele władz miejskich, powiatowych i gminnych oraz wojska i służb mundurowych.

Jego Ekscelencja dr Tadeusz Lityński poświęcił obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Wizyta Biskupa Polowego w Głogowie.

15.11.12 r. Jego Ekscelencja Biskup Polowy Wojska Polskiego dr Józef Guzdek odwiedził 4 batinż w Głogowie. Zapoznał się ze strukturą jednostki, jej zadaniami i planami na przyszłość. W spotkaniu uczestniczył ppłk Adam Kliszka Dowódca 4 Batalionu Inżynieryjnego, Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień ppłk Piotr Mielniczuk, Szef Węzła Łączności mł. chor. szt. Zbigniew Ostrowski, ks. kan. Stanisław Czerwiński kapelan policji i straży pożarnej i ks. por. Stanisław Denys proboszcz parafii wojskowej w Głogowie.

Po pamiątkowych zdjęciach Biskup Polowy dokonał wpisu do kroniki parafialnej i wszedł do obecnie remontowanej kaplicy garnizonowej, zakrystii i kancelarii parafialnej.

Przed wyjazdem udzielił pasterskiego błogosławieństwa i życzył bezpiecznej służby tutejszym saperom.

W miesiącu listopad i grudzień trwał remont naszej kaplicy wojskowej, włącznie z wymianą okien i montażem klimatyzatorów.

Oto efekt wykonanych prac.

W piątek 21 grudnia żołnierze i pracownicy cywilni 4 batalionu inżynieryjnego zgromadzili się w stołówce żołnierskiej na spotkaniu opłatkowym. Przy dźwiękach kolęd uczestnicy spotkania składali sobie życzenia, dzieląc się opłatkiem. Wszystko, jak przystało na takie wydarzenie, przebiegało w miłej i życzliwej atmosferze.

 

 

 

 

 

 

 

Wigilijna Pasterka w wyremontowanej kaplicy.

 

 

 

AD 2013

 

W niedzielę 27 stycznia o godz. 10:00 rozpoczęła się msza św. ku czci patrona wojskowej parafii w Głogowie św. Jana Bosko. Liturgii przewodniczył  ks. mgr Marek Grewling z sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie.
Msza św. zakończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, odmówieniem litanii ku czci św. Jana Bosko,  hymnem Te Deum i błogosławieństwem.
Na koniec zespół folklorystyczny  Serbowiacy z parafii Serby wykonał koncert kolęd.

W naszej parafii odbyły się rekoklekcje wielkopostne i prowadził je ks. Marek Grewling z Jakubowa.

22 marca w piątek przed Niedzielą Palmową w Głogowie na terenie jednostki wojskowej – 4 batalionu inżynieryjnego – odbyła się Droga Krzyżowa wokół placu apelowego. Mimo niesprzyjającej pogody, ale chcąc podtrzymać ubiegłoroczną tradycję, wierni parafii wojskowej w Głogowie podążali za krzyżem niesionym przez żołnierzy.

W Niedzielę Palmową czyli Męki Pańskiej wyruszył Marsz Życia z Kolegiaty do par. Matki Bożej Królowej Polski. Obecny był biskup pomocniczy Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej Tadeusz Lityński, który brał udział w marszu i przewodniczył mszy św. na zakończenie tej manifestacji wiary. Jednym z etapów było zatrzymanie się maszerujących przy kaplicy garnizonowej, aby proboszcz parafii wojskowej w Głogowie ks. por. Stanisław Denys pobłogosławił pochód Najświętszym Sakramentem.

 

TRIDUUM PASCHALNE

Wielki Czwartek - ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa - życzenia dla naszego Proboszcza.

Przeniesienie Najświętszego Sakramentu do Ciemnicy.

Wielki Piątek Męki Pańskiej

Wigilia Paschalna

Liturgia Światła

Liturgia chrzcielna

Zmartwychwstanie Pańskie

Procesja rezurekcyjna

W Wielki Piątek odbyło się spotkanie wielkanocne na stołówce żołnierskiej. Po poświeceniu pokarmów przez kapelana podzieliliśmy się jajkiem składajac sobie życzenia.

2 kwietnia ks. kan. Stanisław Czerwiński przybył do nas z relikwiami bł. Jana Pawła II

10.04.2013 w Głogowie obchodzono w kościele pw. Bożego Ciała 73 Rocznicę Zbrodni Katynskiej i 3 Rocznicę katastrofy smoleńskiej. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. por. Stanisław Denys - Kapelan Garnizonu Głogów. Potem nastąpił przemarsz pod Pomnik Katyński.

W maju czciliśmy Matkę Bożą odmawiając różaniec i litanię loretańską.

Dnia 8 maja uroczysta Msza św. z okazji Imienin ks. Proboszcza.

Ojciec św. Franciszek błogosławi naszej wojskowej parafii.

29 maja - Jubileusz 20-lecia posługi kapłańskiej i awans do stopnia kapitana ks. Proboszcza.

Obecny był kolega z roku święceń ks. kan. Jacek STRACHOWSKi - proboszcz parafii pw. św. Piotra i Pawła w Petrovicach (diec. praska) w Republice Czeskiej.

Liturgię uświetnił zespół folklorystyczny "Serbowiacy".

Uroczystość Bożego Ciała odbyła się wewnątrz kaplicy garnizonowej z powodu niesprzyjającej aury.

W dniach 17-19 czerwca odbyła się doroczna odprawa księży kapelanów z biskupem polowym.

Spotkanie z Prezydentem RP.

J.E. Ksiądz Biskup wręcza naszemu Proboszczowi akt mianowania na stopień kapitana.

26 czerwca w parafii pw. św. Jana Bosko w Lubinie odbyła się peregrynacja relikwii naszego Patrona, na której obecny był nasz Proboszcz.

W święto św. Krzysztofa - patrona kierowców (25 lipca), ks. kapelan poświęcił pojazdy wojskowe i cywilne, parkujące wokół placu apelowego.

15 sierpnia o godz. 10:00 w kaplicy garnizonowej - w święto Matki Boskiej Zielnej i w Dzień Wojska Polskiego - kapelan poświęcił owoce, warzywa i plony ziemi.

Także 15 sierpnia o g. 12.30 przy Kolegiacie Głogowskiej została odprawiona msza św. jako suma odpustowa z okazji Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Głównym celebransem był ks. Janusz Malski z Rzymu. Wśród koncelebransów był obecny ks. kpt. Stanisław Denys jako kapelan Garnizonu Głogów, który modlił się, w ten szczególny dzień Święta Wojska Polskiego, w intencji wszystkich związanych w jakikolwiek sposób z wojskiem, szczególnie prosząc Boga o bezpieczną służbę dla głogowskich saperów. Na koniec mszy św. kapelan odczytał przesłanie biskupa polowego Wojska Polskiego dr Józefa Guzdka skierowane nie tylko do żołnierzy i pracowników, ale także do emerytów, rencistów, weteranów i kombatantów. Pasterz Ordynariatu Polowego w swoim liście podkreślił znaczenie wspaniałego zwycięstwa odniesionego przez polskich żołnierzy 15 sierpnia 1920 r. na przedpolach Warszawy, które uratowało Polskę i Europę przed rozprzestrzenieniem się bolszewickiej rewolucji. Na koniec udzielił pasterskiego błogosławieństwa na czas świętowania i pełnienia żołnierskiej służby.

Jak w roku ubiegłym 16 sierpnia przedstawiciele służb mundurowych byli na imieninach u Ordynariusza Diecezji Zielonogórsko - Gorzowskiej bp Stefana Regmunta.

26 sierpnia rozpoczął się remont części zewnętrznej budynku, w którym znajduje się Kaplica Garnizonowa. Cieszymy się, że w listopadzie cały budynek będzie zabezpieczony i ocieplony.

 

W dniach 23 - 26.09 odbyły się doroczne rekolekcje kapelańskie na Jasnej Górze.

Ksiądz Kapelan wziął udział w XVI Dolnośląskim Festiwalu Nauki.

Życzymy wiele łask Bożych Młodej Parze, Państwu Kamili i Grzegorzowi Szadkowskim na dalsze lata wspólnego życia.

 

 

Od 13 listopada ks. Proboszcz jest dodatkowo kapelanem Garnizonu Leszno, a od 8 grudnia w każdą niedzielę i uroczystość jest odprawiana msza św. o godz.12.30 w kaplicy na terenie koszar w Lesznie.

 

 

 

 

Adwent 2013 - ks. mgr Michał Dekiert wikary z parafii pw. św. Maksymiliana w Głogowie.

 

Dnia 16 grudnia 2013r. ks. Kapelan gościł w Zespole Szkół Politechnicznych w Głogowie, gdzie wygłosił prelekcję dla uczniów klas kończących szkołę. Podczas spotkania Ks. Kapitan podzielił się swoimi doświadczeniami z pobytu na misji w Afganistanie. Dla uczniów była to okazja, aby nie tylko posłuchać o tym kraju, jego właściwościach geograficznych i demograficznych, ale również zapoznać się z codziennym życiem polskich żołnierzy na misji i ich sposobami radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

 

 

 

 

 

 


W dniu 18 grudnia w sali koncertowej Galerii Sztuki w Lesznie odbyło się spotkanie wigilijne zorganizowane przez „Leszczyńskie Służby Mundurowe" tj. Wojsko, Żandarmerię Wojskową, Policję, Państwową i Ochotniczą Straż Pożarną, Areszt Śledczy i Inspekcję Transportu Drogowego. Ewangelię o narodzeniu Jezusa odczytał kapelan garnizonu Leszno ks. kpt. Stanisław Denys, następnie pobłogosławił opłatek oraz przekazał zebranym życzenia od Biskupa Polowego WP dr Józefa Guzdka.

 

Doroczny opłatek u saperów.

 

 

 

Tuż przed Świętami Narodzenia Pańskiego w Głogowie.

Pasterka w Głogowie:

1. modlitwa różańcowa o bezpieczną służbę żołnierzy i o wszelkie łaski dla rodzin wojskowych.
2. dzielenie się opłatkiem po mszy św.

 

 

 

 

Boże Narodzenie w Lesznie.

 

 

 

Z podziękowaniem Bogu za przeżyty kolejny rok 2013

 

 

 

 

AD 2014

Głogów. Uroczystość Odpustowa ku czci św. Jana Bosko

W piątek 31 stycznia o g. 17.00 rozpoczęła się msza św. ku czci patrona wojskowej parafii w Głogowie św. Jana Bosko. Liturgii przewodniczył  ks. kan. Stanisław Czerwiński kustosz  sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie. W homilii podkreślił konieczność zaangażowania się w duszpasterstwo wojskowe,  aby odważyć się podejmować  trud wychowawczy wobec młodzieży i dzieci w duchu  umiłowania najświętszych wartości.

Przed błogosławieństwem kapelan Garnizonu Głogów i proboszcz Parafii Wojskowej ks. kpt. Stanisław Denys podziękował uczestnikom Sumy Odpustowej, ks. proboszczom parafii głogowskich na czele z dziekanami obu dekanatów ks. kan. Stanisławem Jaworeckim i ks. kan. Zbigniewem Walaszkiem,  osobom zaangażowanym w przeprowadzony gruntowny remont budynku, w którym znajduje się Kaplica Garnizonowa   – ppłk Adamowi Kliszce Dowódcy 4binż w Głogowie , Z-cy mjr Mariuszowi Ślusarzowi,  ppłk Piotrowi Urbańcowi Szefowi  Wydziału Nieruchomości w Rejonowym Zarządzie  Infrastruktury we Wrocławiu, st.chor.szt. Zbigniewowi Ostrowskiemu Szefowi Węzła Łączności, Kierownik Sekcji Obsługi Infrastruktury w Głogowie  Marzenie Rudowicz. Podziękowania nie ominęły Służby Liturgicznej, troszczących się o oprawę muzyczną, zaprzyjaźnionego zakładu fotograficznego,  dbających o porządek i kwiaty , gromadzącym  się na wspólnej modlitwie,  zwłaszcza  podczas 9 – dniowej nowenny przed Uroczystością Odpustową.

Msza św. zakończyła się wystawieniem Najświętszego Sakramentu, odmówieniem litanii ku czci św. Jana Bosko,  hymnem Te Deum i błogosławieństwem.

Liturgię uświetnił  zespół folklorystyczny  Serbowiacy z parafii Serby.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 marca w Klubie Batalionowym w Głogowie dla wszystkich kobiet w mundurach i zatrudnionych w wojsku zagrał zespół "folklorystyczny" NIEWYPAŁ. Zespół tworzą: Marek Kasowski - gitara, Krzysztof Kwieciński - bas, Krzysztof Pałys - perkusja i ks. kpt. Stanisław Denys - gitara i "kiepski wokal" Puszcza oczko

W dniach od 23 do 25 marca odbyły się rekolekcje wielkopostne z bł. Janem Pawłem II. Nauki rekolekcyjne o bł. papieżu wygłosił ks. kan. Stanisław Czerwiński kustosz Sanktuarium św. Jakuba St. Ap. w Jakubowie. Na zakończenie wierni ucałowali relikwie, wkrótce świętego Jana Pawła II, które przywiózł do nas ks. kustosz. Jesteśmy mu wdzięczni bo przybył na zakończenie rekolekcji, tuż po operacji oka.

14 kwietnia z okazji święta jednostki odbył się dzień otwartych koszar, msza św., zbiórka i grochówka.

Wyjątkowo w tym roku  18 kwietnia w Wielki Piątek odbyło się spotkanie świąteczne dla żołnierzy i pracowników cywilnych wojska na poligonie w Serbach. Obecni byli : dowódca 4binż ppłk Adam Kliszka , z-ca d-cy mjr Mariusz Ślusarz , oficerowie, podoficerowie, szeregowi , pracownicy cywilni wojska oraz ks. proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Serbach ks. Leszek Okpisz.

Pokarmy na stół wielkanocny poświęcił ks. kpt. Stanisław Denys proboszcz parafii wojskowej w Głogowie. Następnie odczytał życzenia wielkanocne od J.E . Ks. Biskupa Wojska Polskiego dr Józefa Guzdka i wyjaśnił znaczenie Triduum Paschalnego.  Ks. kapelan życzył ponadto  saperom bezpiecznej służby i opieki Bożej rodzinom wojskowym oraz  zachęcił wszystkich zebranych do świadomego uczestnictwa w nabożeństwach najważniejszych świąt naszej wiary w Kaplicy Wojskowej w Głogowie.

Na zakończenie tego świątecznego  spotkania dowódca  4 binż ppłk Adam Kliszka, przekazując wszystkim życzenia, wyraził  radość z tego, że już od trzech lat podtrzymujemy dobrą tradycję spotkań wielkanocnych.

Wszyscy uczestnicy przyznali rację, że specyfika miejsca tegorocznego spotkania – w namiocie wojskowym – sprawiła, że „ jajeczko” było wyjątkowo smaczne.

 

Święte Triduum Paschalne 2014

Wielki Czwartek

 

 

 

Poświęcenie naczyń liturgicznych przywiezionych z Jerozolimy.

 

 

 

 

W dniu święta kapłana, na pamiątkę ustanowienia przez Chrystusa sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii, wierni składają życzenia ks. Stanisławowi.

 

 

Wielki Piątek

 

 

Adoracja Krzyża św.

 

 

Wielka Sobota

Poświęcenie pokarmów

 

 

 

Liturgia Światła

Poświęcenie ognia

 

 

 

 

Liturgia Chrzcielna

Poświęcenie wody

 

 

 

Adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim.

 

 

 

Uroczysta Procesja Rezurekcyjna z Najświętszym Sakramentem

 

 

 25 kwietnia z okazji Dnia Sapera o bezpieczną służbę modlili się: ks. kan. Stanisław Czerwiński z Jakubowa, ks. kan. Piotr Grabowski z Ośna Lubuskiego, ks. Leszek Okpisz z Serbów i "głogowsko - leszczyński" kapelan - ks. kpt. Stanisław Denys.

Na zakończenie było ucałowanie relikwii JP przed wyjazdem do Rzymu.

27.04 kapelan garnizonu Głogów i Leszno był obecny w Watykanie na kanonizacji, polecając wszystkich żołnierzy wstawiennictwu św. JP2

Stało się już tradycją, że w Uroczystość Bożego Ciała (19.06.2014r.) po uroczystej Mszy św. wyrusza procesja z Najświętszym Sakramentem wokół placu apelowego. Pierwszy Ołtarz był przy Węźle Łączności, drugi przy pomniku artylerzystów, trzeci przy trybunie i ostatni w kaplicy garnizonowej.

25 lipca w dzień św. Krzysztofa, patrona podróżujących kapelan Garnizonu Głogów i Leszno poświęcił pojazdy w podległych mu instytucjach i jednostkach wojskowych

Właściciele pojazdów otrzymali pamiątkowe obrazki i breloczki z modlitwą do św. Krzysztofa.

Nowa szafa w zakrystii - w trakcie montażu.

Pomieszczenia parafialne po remoncie.

15 sierpnia br. odbył się uroczysty apel z okazji Święta Wojska Polskiego przy Pomniku Dzieci Głogowskich, którego organizatorami byli Dowódca 4 Batalionu Inżynieryjnego ppłk Adam KLISZKA i Starosta Głogowski Rafael ROKASZEWICZ. Szczególnym wydarzeniem było wręczenie sztandaru dla Głogowskiego Oddziału Powiatowego Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego im. 5 Brygady Artylerii Ciężkiej. Sztandar ufundowany przez społeczeństwo Głogowa i Fundację Polska Miedż S.A.
Poświęcenia sztandaru dokonał kapelan garnizonu ks. kpt. Stanisław DENYS.

Kolejnym punktem obchodów Święta była uroczysta Msza św. przy Kolegiacie.

Dekretem Jego Ekscelencji Biskupa Polowego Józefa Guzdka, ks. kpt Stanisław DENYS z dniem 1 września 2014 roku został odwołany z funkcji proboszcza Parafii Wojskowej pw. św. Jana Bosko w Głogowie oraz kapelana garnizonu Leszno. Jednocześnie został mianowany  proboszczem Parafii Wojskowej pw. św. Kazimierza Królewicza w Orzyszu i administratorem Parafii Wojskowej pw. św. Br. Alberta Chmielowskiego w Bemowie Piskim.

Uroczyste pożegnanie i przekazanie obowiązków proboszczowskich nastąpiło podczas Mszy św. 31 sierpnia 2014r. w obecności Dziekana Sił Powietrznych ks. prał. płk Janusza Radzika - proboszcza Bazyliki Mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu, ks. kan. Stanisława Czerwińskiego, Dowódcy Garnizonu ppłk Adama Kliszki, przedstawicieli instytucji wojskowych oraz Prezydenta Miasta Jana Zubowskiego, Komendanta KPP mł. insp. Krzysztofa Sidorowicza, pozostałych Gości i Parafian.

Jak zawsze swoim występem uroczystość uświetnił zespół Serbowiacy z parafii w Serbach.